1. Emma Weilová (2248 n.l.)
Vesmírná těžební loď Rust Eagel letí z Marsu na Ceres. Na lodi propukne povstání, hlavní hrdinka Emma Weilová je spoutána a uspána. Povstání organizují členové Marsovské asociace mezihvězdných letů. Proběhne zároveň i na lodích Lermontov a Hifalg. MAML chce se dvěma loděma podniknout mezihvězdný let. Ostatní pošle na Rust Eagelu zpět. Na Marsu mezi tím probíhá povstání jiných skupin proti vládnoucími výboru.
Emma je špičková specialistka na systémy podpory života, tak jí přemlouvají, aby letěla s nimi. Ze začátku odmítá, ale nakonec jim začne pomáhat vyhladit systémy podpory života. Davidov jí ukazuje jak jsou připraveni na mezihvězdnou cestu. Pak detekují tři policejní lodě letící jejich směrem. Emmu napadne schovat soulodí za asteroid Hilda a pohybovat s ním pomocí lan. Plán vyjde. Emma se opiji a vyspí se Swanem. Emma se rozloučí a vrací se na lodi Růst Eagel na Mars. Tam se přidává ke vzbouřencům. Ti prohrají, a zbytky vzbouřenců se ukryjí v předem připravených podzemních úkrytech.
Postavy:
Emma Weilová:
Al Nordhoff: Asistent Emmy, věrný výboru.
Erik Swan: Kapitán.
John Dancer: Vzbouřenec.
Ilene Bretonová: Vzbouřenec.
Oleg Davydov: Bývalý přítel Emmy, rus s africkými kořeny.
Naděžda: Specialistka na systémy podpory života.
Marie-Anna: Specialistka na systémy podpory života.
Věrní výboru:
Charlie: Pracuje pro vnitřní bezpečnost.
Andrew Duggins:
Valenski:
2. Hjalmarnederland (2547 n.l.)
Hjalmar se po třista letech vrací v rámci archeologické expedice do svého rodného města New Houston. Kopule města byla zničena při dávné vzpouře. Vláda Marsu tvrdí, že vše zničili povstalci. Udržuje stále Mars v područí pozemských mocností jako zdroj surovin. Hjalmat chce objasnit, kdo město zničil. Vykopou i jeho starý dům, kde zahynula celá jeho rodina, a poblíž jedno z center vzpoury. Oficiální verze tvrdí, že město zničili povstalci. Hialmar si na místě vzpomíná, že kopuli rozbili vládní vojáci. Nikdo mu nevěří. Zjišťují, že kopuli zničily výbušniny vyrobené v Americe. Mars nejdříve ovládaly ruské a americké korporace. Pak vytvořily společný výbor a ten časem převzal moc. Je ovládaný americkou a ruskou vládou. Hialmar žádá Shrika aby ho zbavil Satarwala. V údolí vedoucím z New Houstonu najdou auto plné dokumentů popisujících vzpouru. Mezi nimi našli i denník Emmy Weilové a mapu, která možná ukazuje tajné úkryty, kam odešli poslední vzbouřenci. Pak příjdou zprávy o objevu ledových monumentů na Plutu. Na jednom z nich je letopočet povstání. Hialmar vydá článek spojující monumenty s pokusem o mezihvězdnou výpravu. Vláda odhalení skutečného průběhu povstání ustojí. Hialmar hledá staré záznamy v univerzitním městě Alexandrie. Po několika měsících najde tajné povolení k založení MAML. Čeká na odezvu veřejnosti ale ta nepřichází. Tak propadá depresím. Pak mu ale Shrike oznamuje, že bude jmenován šéfem Planetárního průzkumu místo Satarwala. Hialmar se vrací do New Houstonu. Hana s Billem mají svatbu. Pak Hialmar zorganizuje průzkum pustiny, kam mohli podle mapy odejít poslední vzbouřenci. Sám v okolí najde stopy auta a rozhodne se, že se po nich sám vydá. Ostatní mu to rozmlouvají. Nakonec mu dojde kyslík a málem zahyne. Po návratu do tábora zjistí, že má velet výpravě na Pluto, která má zkoumat artefakty.
Postavy:
Hialmar Nederland?
Satarwal: Šéf Planetárního průzkumu, bandy hrdlořezů.
Petrini: Vedoucí katedry.
Hana Ingtaková: Studentka. Líbí se jí Bill.
Bill Strickland: Student.
Alexandr Graham Selkirk
Shrike: Politik, umožnil Hialmarovi průzkum New Houstonu.
3. Edmond Doya (2610 n.l.)
Doya, pravnuk Hialmara, se účastní výpravy lodi Snowflake na Pluto, která má prozkoumat původ Icehenge.
Doya kdysi potkal velmi starého člověka, který tvrdil, že Icehenge nepostavila Davidovova skupina. Tvrdil, že se na výstavbě sám podílel. To změnilo Doyovi život.
V roce 2594 se Doya přestěhoval z Titanu na Přestupní stanici. Původně šlo o asteroid. Vnitřek asteroidu byl vytěžen, bylo v něm postaveno město a asteroid dostal obrovské motory. Zajišťoval pak levnou přepravu. Doya začal studovat všechny informace související s Davydovovou výpravou. V roce 2606 mu vyšel článek ve kterém zpochybňuje důkazy ukazující na Davidova a tvrdí, že Icehenge postavila jiná skupina. Hialmar mu oponuje výzkumem četnosti dopadů mikrometeoritů, který prokazuje, že monument musí být. Profesor Rotenberg Doyovi nabízí vedení semináře ve Výzkumném ústavu na Přestupní stanici. Doya tvrdí, že Icehenge postavila Karolína Holmesová mezi léty 2530 a 2535. Karolína se objevila v tobě 2290, před tím p ní nejsou žádné záznamy. Zdědila hodně peněz, vybudovala úspěšnou těžařskou společnost, a hodně vesmírných stanic. V roce 2550 si postavila svojí kolonii a odstěhovala se na ní. Otec Karolíny Doyovi prozradil, že se narodila v roce 2248. Tento rok je vytesán na monolitech. Doya pak zveřejnil článek o tom, co by měla splňovat osoba schopná monolity postavit. Holmesová se mu pak ozvala a pozvala ho na rozhovor na svou stanici Sum Čtyři. Vyzvídala, co všechno ví, ale svou účast na stavbě monumentu rozhodně popřela. Doya jí požádal o financování expedice na Pluto a ona překvapivě souhlasila. Holmesová se obává případných politických důsledků na Marsovskou vládu, pokud se odhalí, že monument nepostavili vzbouřenci. Ale přesto expedici zaplatí. Doya zve na výpravu Hialmara, ale ten odmítá. Na Plutu zjistí, že v největším monolitu je dutina směřující nahoru. Když se do dutiny spustili, zjistili že vede až pod zem a z ní vede tunel do modré síně. Ta se nachází přesně pod pólem Pluta. Vědci zjistili, že chodba byla vyvrtána kovovými vrtáky zhotovenými firmou Holmesové pro vrtání asteroidů. Stáří komory je osmdesát let. Vše ukazuje na Holmesovou, ale vynoří se i pár jiných teorií. Jones si myslí, že Holmesová je ve skutečnosti Emma Weilová.
Doya: Pravnuk Hjalmara Nederlanda.
Doktor Lhotse: Vedoucí výpravy.
Brinston: Šéf skupiny archeologů.
Theopilus Jones: Odborník na historii.
Bachan Nimit: Šéf mikrometeoritického týmu.